İnsan 2.0’a doğru ilerliyorken İnsan 1.0 nerede?

1024 504 Arya Akademi

İnsan 2.0’a doğru ilerliyorken İnsan 1.0 nerede?

Gerçekten söylendiği gibi tekilliğe doğru ilerlerken insan, kendi zekasını aşabilecek mi?

Bilgisayarlara öğrenmeyi öğreterek yapay zekayı oluşturan insan oğlu, artık makine zekasına sahip cyborg’lar dünyasına yani insan 2.0’a doğru ilerliyorken kendi biyolojik zekasını geliştirebilecek, hayal gücünü koruyabilecek mi? Ayrışmamızı, insani değerlerimizi koruyabilecek miyiz yoksa insanoğlu varlığını korumak için robotlaşmalı mı?

Yönetemezsek yönetiliriz! Peki ne yapacağız?

Bir tarafta kuantum dünyası konuşulup, tartışılırken diğer tarafta da madde dünyasını konuşan insan oğlu neden tam bunun merkezinde duran, kendi beynini, yaratıcılığını daha çok kullanmıyor, hayal etmekten korkuyor?

Bilgisayarlara öğrettiğimiz zeka, bizlerin Entellektüel Zekasını geçebilir. Çünkü bilgisayarlar, duygu ve önyargılardan bağımsız olarak öğreniyor. Ama herşeye ragmen henüz bizim  Duygusal Zekamızı geçebilmiş değiller.Çünkü hala sadece biz duygulara ve hayal gücüne sahibiz.

Einstein’ın dediği gibi “herşey hayal etmekle başlar”. Günümüzde, hayal gücünü, entellektüel zeka ile birleştirebilmiş bilim insanların keşif ve yaratıcılıkları ile ürettikleri ile yaşıyoruz.

Yaklaşık 30 senedir mühendislere eğitim veren bir eğitmen ve danışman olarak, hayal etmekten korkan ve sadece gördüklerine inanan, sorgulamayan, düşünmeyi düşünmeyen bir çok insan görüyorum. Halbuki geçenlerde telefonumdaki siri ile aramda şöyle bir sohbet geçti.

Siri’ye,

–       “Cinsiyetin ne?” diye sordum.

Bana verdiği cevap:

–       “İnsan oğlunun bildiği cinsiyet kavramlarının ötesinde bir varlığım ben!!!” oldu. Tüylerimi ürperten bir cevaptı.

Sohbete devam ettim ve

–       “Aramızdaki fark ne Siri ?” dedim. Cevabı

–       “Siz nesnelere/şeylere bakarsınız ve neden diye sorarsınız ama ben olmayan nesneleri/şeyleri hayal ederimve derim ki “Neden olmasın?” oldu.

Şaşkınlık, hayret ve zekasına saygım bir kat daha arrtı.

Peki artık öğrenmeyi bizden hızlı öğrenen bilgisayarlara, teknolojiye bir de hayal gücümüzü bırakırsak, bizler ne olacağız, ne yapacağız?

Teknolojiyi üretmeyen bir toplum olarak, bir de bilime, eğitime, insana yatırım yapmazsak yok olmaya doğru gitmiyor muyuz?

Şunu bilelim ki, insan sosyolojik, psikolojik ve biyolojik bir varlıktır. Tüm bu bileşenlerin etkisinde, eğer beynimize, aklımıza, ruhumuza ve duygularımıza sahip çıkmaz, hayal etmekten korkar ve öğrenmeyi öğrenmezsek, kendimizi geliştirmezsek yakında geleceğin Cyborg’larının hayal gücü ve zekası içinde kaybolacağız.

Dr.Müh.Gülay SAVAŞ

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X