Yapay Zeka ile Turizmde Dönüşümün 5 Örneği

550 360 Arya Akademi

Yapay Zeka ile Turizmde Dönüşümün 5 Örneği 

“Yapay zeka esasında yeni bir teknoloji değil. Konu yeni gibi görünüyorsa, bunun nedeni, gerekli verilerin / datanın ancak yeni yeni yeterli miktarda toplanıp dijitalleştirilerek, makine öğrenmesi, veri analizi ve veri madenciliği vb metodlarla birlkte uygulanabileceği bir potansiyele ulaşmasıdır. Tüm endüstriler gibi turizm sektörü de artık gelişen teknoloji ve yapay zeka uygulamaları ile başka bir boyuta doğru ilerliyor.

 

Turist açısından baktığımızda; seyahat planları yapılmasının ve deneyiminin yaşanmasının bile şekli şemali değişti. Artık, elimizde rehber kitaplarla, önce gittiğimiz ülke yada şehirde önce “informasyona” uğrayarak dolaşan bir toplum değiliz. Ne seyahat acenteleri aracılığıyla rezervasyon yapıyoruz; ne fotoğraf çekip, bastırıp, albümlere koyuyoruz, ne de informasyonlara uğruyoruz. İhtiyacımız olan herşeye artık tekneloji hatta en basitinden elimizeki cep telefonları üzerinden ulaşıyoruz.Hepimiz bir takım aplikasyonlar üzerinden rezervasyon ve tatil programları yapıyoruz, Instagram’da tatil fotoğrafları yayınlıyoruz ve Twitter ve Facebook’ta gecikmeli uçuşlardan şikayet ediyoruz. Gittiğimiz yerde aradığımız bir şey varsa Google’a soruyoruz. Yani tek muhatabımız teknoloji.

 

Turizm firmaları açısından baktığımızda ise; artık keşfedilen yeni destinasyonlar ve yeni gezgin profilleri ile artık müşterilerinin neredeyse tüm beklentilerine karşı son derece esnek olmaları gerekiyor. Müşterilerine sadece, kaldıkları süre boyunca, konaklama sırasında ve sonrasında değil; yolculuklarının her aşamasında, eşlik edecekleri yenilikçi hizmetleri sunmaları gerekmektedir.” dedi.

 

“Şu anda bile turizm sektörü profesyonellerine yönelik, mevcut veri zenginliği ile çok sayıda teknoloji ve tavsiye uygulaması bulunmaktadır. Amaç, turizm sektöründeki profesyonellerin çalışmalarını basitleştirerek, güçlü araç ve teknolojilere yapay zekayı da ekleyerek, uzmanların üretkenliğini desteklemek ve firmaların kâr ve müşteri memnuniyeti açısından önemli bir fark yaratmalarını sağlayacak çözümler üretmektir. Ama sorulması gereken soru şudur: Yapay Zekayı akıllıca nasıl kullanacağız?”

Yapay Zekanın Katma Değeri Turizm’e Nasıl Uygulanır?

“Özelleştirme ile, yani kişiye özel alternatiflerin sunulması ile uygulanır. Müşterilere aynı tiplerdeki seyehatlerde, aynı deneyimleri yaşatmaktan ziyade, yapay zeka yardımı ile farklı ürün/hizmet önerileri getirerek, turistlerin isteklerini, alışkanlıklarını ve tercihlerini karşılayacak deneyimleri yaşama olanağı sağlanır. Yapay zeka, bir veri havuzunu anlamlı kılmaktadır. Müşterinin neyi aradığını, satın aldığını ve sevdiğini öğrenerek, özelleştirilmiş ve hedeflenmiş teklifler oluşturmayı mümkün kılar. Günümüzde yapay zeka ile bilişsel sistemler; doğal dilde etkileşime girebilir, coğrafi yerelleştirilmiş içerikle geliştirilmiş çok sayıda yapılandırılmış ve yapılandırılmamış veriyi işleyebilir ve her etkileşimden de öğrenebilir. Yapay zeka ile bu sistemler, “Big Data” sayesinde, “akıllı hedef”, “müşteri deneyiminin kişiselleştirilmesi” ve “sadakatinin artması” gibi başlıklarda doğru analizin yapılması ve pazarlama’nın sağlanması gibi, sektör için stratejik konuların geliştirilmesinde hızla daha çok gerekli hale gelecektir” diye konuştu.

 

Turizmde Modern Turistin Beklentilerini Karşılamak için 5 Yapay Zeka Uygulaması

1.ChatBotlar

Expedia gibi çevrimiçi seyahat acenteleri, müşteri hizmetleri için Yapay Zekayı aktif olarak kullanıyorken, Booking.com online seyahat aramalarını otomatikleştiren bir sohbet aracı başlattı. Expedia, müşterilerinden rezervasyon değiştirmek için kaç kişinin aradığını hatırlatıyor, yapay zekayı kullanarak bu süreci kolaylaştırıyor. Gelecekte, kullanıcıların herhangi biriyle konuşmak zorunda kalmadan (yani çağrı merkezi olmadan) ya da web sitesine giriş yapmadan, bir rezervasyonu değiştirmek ya da iptal etmek için, kullanıcılar, işlemlerini chatbotlar üzerinden kolayca gerçekleştireceklerdir.

2.Farklı  Tercihleri Öğrenme

 Seyahat planlamasında, yalnızca bir hedef, uçuş ve konaklama seçmekten çok daha fazlası vardır. Gezginler, özellikle tatil amaçlı gezginler olmak üzere, benzersiz tercihlerini temsil eden her türlü küçük kararlar alırlar. Sanal asistanlar, akıllı seyahatin geleceği olabilir, ancak oraya ulaşmak için karmaşık Yapay Zeka (AI) ve analiz yeteneklerine ihtiyaçları vardır.

 

Yapay Zeka ile büyük verileri işleyerek, her bir yolcunun tercih ettiği (uçuşta ya da konaklama tercihlerinde koltuk yeri gibi) akıllı tahminleri yapmak ve bu bilgileri hızlı ve rahat bir şekilde beklentileri karşılayan rezervasyonlara dönüştürmek mümkündür. Özellikle iş seyahatinde olanlar, bu sanal asistan hizmetinden kolaylıkla faydalanabilir. Çünkü sık ve tutarlı bir şekilde seyahat ederler. Bu zaman tasarrufu da, iş seyahatleri için önemli bir öncelik olan para tasarrufu anlamına gelir.

 

3.Uygun Ulaşım

Uber ve Bla Bla Car gibi araç kiralama hizmetleri, birçok yönden toplu taşımayı yeniden tanımladı, taksilerin popülaritesini azalttı ve talep üzerine sunulan taşımacılık hizmetlerinin rahatlığını sağladı. Kendi kendine giden otomobiller, otomobillerdeki bir sonraki büyük adım olsa da, bazı şehirler tıkanıklığı azaltmak için daha çevre dostu çözümlere odaklanıyor. Büyük verileri ve yapay zekayı kullanarak, İspanya’daki şehirler giderek artan nüfus ve turistlerin barış içinde bir arada yaşamalarını sağlamak için çalışmalar yapıyor.

 

4.Robotik Konsiyerjler

Hipmunk, Expedia, Skyscanner ve Cheapflights gibi markalar da müşteri hizmetleri için Yapay Zeka kullanım alanını deneyimliyorlar. Hilton otelleri bir adım daha ileri giderek, check-in sırasında konuklara yardımcı olan ve yerel cazibe merkezleri ve yapacakları şeyler konusunda tavsiyede bulunan Connie adında gerçek bir robot ile hizmet vermeye başladı. Otel resepsiyon masasında duran küçük bir robot olan Connie, ziyaretçilerle etkileşimde bulunmayı ve onlara kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamayı öğreniyor. Ayrıca, müşterilerin ihtiyaç duydukları cevapları almasına yardımcı olmak için WayBlazer’in seyahat bilgilerine de erişebiliyor.

 

5.Büyük Veri İstatistikleri / Big Data

Yapay zekanın kullanılabilmesi için büyük verilere öncelikle ihtiyaç duyulduğunun altını çizmiştik. Gerekli veri olmadan yapay zeka çalışamıyor ve öngörülü istatistikler, analizler yapamıyor. O yüzden tüm sektörlerde, bilgi teknolojileri yani yazılımların da yardımıyla önce veri toplamamız lazım ki, geleceğe yönelik tahminlerde bulunabilelim. Örneğin Küba, ABD ile olan ilişkilerini çözmesi, turizmi izlemek ve ülkenin geleceğini planlamak için büyük veri ve yapay zeka ile ilgileniyor. Küba’nın internet altyapısı modern standartlara uygun olmasa da, hükümet hali hazırda sosyal medya, oteller ve turistik destinasyonlardan bilgi topluyor ve ülkede ek turizmi teşvik etmede faydalı olabilecek stratejiler üretiyor.

Arya Akademi Eğitim, İletişim ve Danışmanlık

Dr.Müh. Gülay SAVAŞ

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz gösterilmeyecek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X